Lomber Mikrodiskektomi

  • KISA SÜRELİ HASTANEDE KALIŞ
  • AMELİYAT SONRASI AĞRISININ ÇOK AZ OLMASI
  • KAN KAYBI, ENFEKSİYON RİSKLERİNİN EN AZA İNDİRLİMESİ.
  • NÜKS (TEKRARLAMA) RİSKİNİ EN AZA DÜŞÜRMESİ.
  • GÜNLÜK YAŞANTIYA KISA SÜREDE GEÇİLMESİ.

Hasta ameliyat sabahı aç karna hastaneye kabul edilir. Anestezi doktoru tarafından görülen ve gerekli laboratuar tetkikleri yapılan hasta, aynı gün ameliyata alınır. Hasta ve hekim uygulanacak anestezi şekline birlikte karar verir. Genel anestezi veya spinal anestezi (belden aşağısının uyuşturulması) altında da mikrodiskektomi uygulanabilir.

bel7

Her iki durumdada ameliyat masasına yatırılan hastada mikrodiskektominin uygulanacağı mesafe skopi kontrolü yaparak işaretlenir ve tetkikleri son kez gözden geçirilir.bel8

bel9

bel10

Ciltaltı dokusu içten dikişlerle kapatılarak, ameliyat sonrası yara bakımı, pansuman gibi problemler ortadan kaldırılır. İşlemin uygulandığı tüm saha, cilt- ciltaltı- adeleler lokal anestezik uygulanarak, ameliyat sonrası hastada tam bir analjezi sağlanır . Ameliyattan 4-6 saat sonra hasta ihtiyaçları doğrultusunda ayağa kaldırılır, akşamüzeri , yada ertesi sabah evine gönderilir. Bir haftalık istirahat önerilen hasta, 3 gün sonra banyo yapabilir. 10.günden sonra hastaya günlük yaşantısına dönmesi ve egzersizlerine başlaması önerilir. Bu noktadaki en önemli sorun, hastanın fıtığın tekrarlama korkusunu yenmesi ve kendine güvenini kazanmasıdır. Hasta 20. ve 60. günlerde kontrole çağrılarak, gerekli yaşam tarzıyla ilgili düzenlemeler tartışılarak, çözümler üretilir.