Disk Protezi

SERVİKAL DİSK PROTEZİ

Boyun fıtığı ameliyatlarındaki korkunun iki ayrı yüzü vardır:

  • Hastanın kendi korkusu.
  • Cerrahın hasta ile ilgili ileriye dönük kaygıları.

Boyun fıtığı ameliyatı olacak hastalarda “felç olurum” korkusu, daima rastlanan bir şeydir. Ancak, zamanında yapılan boyun fıtığı ameliyatı dünyanın en yüz güldürücü ameliyatıdır.

Eğer hekimin önerileri doğrultusunda ameliyat kararı alınmış olan hasta, omurilik ve sinirler felç olmadan önce zamanında ameliyat olursa başarı oranı çok yüksektir. Esas kaygı ameliyattan birkaç yıl sonra boyunda omurların birbirine kaynaması ve kireçlenme meydana gelmesiyle hastanın bir takım sorunlar yaşamasıdır. Bu durum “servikal disk protezi uygulaması” ile ortadan kalkar.

Özellikle 45 yaş altındaki hastalarda ameliyattan seneler sonra ortaya çıkan boyun kireçlenmesi riski bu sayede artık çok düşmüştür. Çünkü ameliyatta uygulanan teknik ile çıkarılan kıkırdağın yerine onunla aynı hareket kabiliyetine sahip bir protez konularak bu riski ortadan kaldırmak mümkündür.

Hasta ameliyat sonrası aynı gün veya ertesi gün eve gidebilmektedir ve boyunluk kullanmasına da gerek kalmaz. Ameliyat süresi yukarıda bahsedilen teknik sayesinde oldukça kısalmıştır ve kan kaybı en aza inmiştir. Bu teknolojik yaklaşımla gerçekleştirilen boyun fıtığı ameliyatları eski tekniklere kıyasla hasta memnuniyetinde de önemli ölçüde artış meydana getirmiştir.